Życie bez lęku to iluzja
Luźne rozważania

Życie bez lęku

Czy możliwe jest życie bez lęku? Nie jest możliwe. To iluzja.

Nie da się nie odczuwać lęku. Lęk towarzyszył człowiekowi od zawsze, zmieniał się tylko jego obiekt. Kiedyś na przykład ludzie bali się zaćmień księżyca. Za to nie znali wirusów czy bakterii, więc sobie nimi nie zawracali głowy. 

Iluzją jest więc wiara, że uda nam się osiągnąć taki stan, kiedy NIC nas nie będzie niepokoić. Życie bez lęku jest niemożliwe. Powinniśmy zatem skupić się na tym, jak minimalizować ten lęk i jak wyeliminować te jego źródła, które są wytworem naszej “wyobraźni”.

Ponieważ te zagrożenia, które sobie “wymyślamy” mogą skutecznie ograniczyć nasze życie i uwięzić nie tylko we własnych głowach, ale także całkiem realnie w naszych domach, dlatego trzeba “tropić” wszystkie te schematy, które mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Życie towarzyskie jest ważne

Nie ma idealnego rozwiązania. Trzeba próbować wszystkiego. Bo im bardziej jednak zamykamy się w domu, tym bardziej ograniczamy swoje kontakty towarzyskie. A satysfakcjonujące relacje społeczne są jednym z warunków dobrego zdrowia psychicznego. I nawet jeśli w sieci mamy wielu znajomych, to wirtualna buźka nie zastąpi realnego uśmiechu, który zobaczymy na czyjejś prawdziwej twarzy.

Skoro życie bez lęku nie jest możliwe, to musimy na tyle go “oswoić”, by był naszym sprzymierzeńcem i informatorem, a nie wrogiem.

Ilemnietoja
Ewa Ilemnietoja
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x