Wielcy ludzie też mają fobie
Luźne rozważania

Wielcy z fobiami

Bądź sobą; wszyscy inni są już zajęci. (Oscar Wild)

Nie wiem, czy to Cię jakoś pocieszy, ale wśród znanych ludzi było i jest wielu, którzy mają te same zaburzenia, co my. A może moglibyśmy wręcz zaryzykować tezę, że trzeba cierpieć na lęki, żeby dokonywać wielkich rzeczy?

Wielcy z fobiami

Badania naukowców potwierdzają, że wśród ludzi sukcesu występują często zaburzenia lękowe i fobie. Kto wobec tego znajduje się w tym prominentnym gronie? Kim byli ci sławni z fobiami?

Otóż między innymi twórca teorii ewolucji Charles Darwin, który podobno od 28 roku życia cierpiał na ataki paniki i agorafobię. Po wieloletniej wyprawie badawczej wrócił do Anglii i z powodu swoich dolegliwości nigdy więcej jej nie opuścił.

Na to samo cierpiał … UWAGA! … ojciec psychoanalizy Sigmund Freud, który oprócz tego, że opisał ataki paniki i agorafobię, napisał kiedyś samokrytycznie: “Jest wstydem dla lekarza, który cały dzień męczy się neurozami, nie wiedzieć, czy on cierpi na jakiś logiczny czy też hipochondryczny rozstrój”.

Znany reżyser Woody Allen nękany jest przez liczne fobie, w tym także przez agorafobię i klaustrofobię, a Dustin Hoffman z powodu ataków paniki musiał na pewien czas przerwać swoją karierę aktorską.

A przed czym odczuwał lęk Juliusz Cezar? Przed kotami!

Podobno Napoleon również, aczkolwiek badacze nie znaleźli na to żadnego potwierdzenia. A oglądałeś film ‘Aviator”? Howard Hughes, amerykański miliarder, pilot, konstruktor lotniczy i producent filmowy cierpiał na myzofobię, czyli lęk przed brudem.

Lęki i fobie wokół nas

Wokół nas jest mnóstwo osób, które mają swoje lęki i fobie. U niektórych rozwija się “nerwica”. Niektórzy o nich mówią, inni cierpią w samotności. Ale właśnie uświadomienie sobie tego, że w naszych lękach tak naprawdę nie jesteśmy osamotnieni i że mogą dotknąć one każdego, bez względu na status społeczny, stan majątkowy czy wykształcenie, może czasem być pewną pociechą. W końcu znajdujemy się w doborowym towarzystwie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x