Umysł niczym rzeka.
Luźne rozważania

Umysł jak rzeka

Dlaczego mam nerwicę?

Dla niektórych osób frustrujący jest fakt, że nie wiedzą, czemu zachorowały. Nawet niekiedy mówią, że przecież u nich nie było żadnych traumatycznych przeżyć.

I wtedy zamiast skupić się na psychice, szukają przyczyn w organizmie. Wykonują wiele badań, a każda diagnoza, która mówi, że są zdrowe, wywołuje dodatkowy niepokój, że lekarz niekompetentny, albo że badanie nie to, co trzeba.

Jak przekonać siebie samego, że przyczyna naszych cierpień leży w naszym umyśle?

Umysł jak rzeka

Można sobie wyobrazić, że każdy człowiek jest jak strumień. Kiedy się rodzimy, nasze umysły są czyste. Tak, jak czysta jest rzeka u swojego źródła. Potem każdego dnia zaczynamy zdobywać swoje własne doświadczenia. Podobnie, jak ona, “przepływamy” przez różne tereny, napotykamy różne środowiska. Wszystko, czego dotkniemy czy co dotknie nas, zostawia swój ślad w naszym umyśle. Tak, jak wszystko, co wpadnie do rzeki, także w niej zostaje.

Toksyczni ludzie

Niektórzy z nas spotykają na swojej drodze toksycznych ludzi. Nie zawsze umiemy ich rozpoznać. Nie zawsze umiemy się przed nimi bronić. Oni są podobni do zakładów chemicznych, które wypuszczają swoje ścieki do przepływającej obok rzeki. Im nawet nie zależy na tym, gdzie je wypuszczą. Po prostu się ich pozbywają.

Jeśli my staniemy na drodze kogoś, kto chce się pozbyć swoich “odpadów” (złe emocje, manipulacja, przemoc itp), to najczęściej jakaś ich część nas “zanieczyści”. W pewnym momencie może się okazać, że mieliśmy pecha, bo nasz umysłowy strumień przepływał przez takie miejsca, gdzie zamiast się oczyszczać, był zatruwany.

Oczyść swój umysł

Kiedy sobie uświadomimy, że każde zdarzenie na nas oddziałuje i może wpływać na jakość naszej umysłowej rzeki, możemy coś z tym zrobić.

Po pierwsze starać się nie dopuszczać do tego, by inni zatruwali nas swymi odpadami.

A po drugie możemy oczyścić naszą wodę. Taką oczyszczalnią może być psychoterapia. Myślę, że może nią być także rozmowa z zaufaną osobą. Może być pisanie pamiętnika albo poranne strony.

A może Ty masz jakiś pomysł?

Terapia grupowa
Psychoterapia grupowa
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x