Książka o traumie
Książki do psychoterapii

Strach ucieleśniony

Książka o traumie

“Strach ucieleśniony to książka o tym, jak powstaje trauma i jak można ją uleczyć.

Nie każdy, kto ma ataki paniki czy zaburzenia lękowe, jej doświadczył. Jeśli jednak ktoś jest ofiarą molestowania czy jakiejś innej formy przemocy fizycznej czy psychicznej, to może znaleźć tu wiele cennych wskazówek, jak na nowo poskładać swoje życie z tych kawałków, na które się rozpadło dawno temu.

Z książki “Strach ucieleśniony” można dowiedzieć się, jak uwięziona przed laty w ciele trauma może może cały czas oddziaływać na nasze zachowanie i reakcje w określonych sytuacjach, na nasze relacje z innymi ludźmi czy wywoływać fizyczny ból w naszym organizmie. Jeśli ktoś chciałby zrozumieć “mechanizm” samookaleczania się, to znajdzie tu wiele informacji również na ten temat.

Jak uleczyć traumę

Dla niektórych największą wadą książki mogłaby być jej objętość. Ponad 460 stron tekstu. I to byłaby jej jedyna wada. Bo jeśli ktoś nie lubi czytać i jest jak wygłodniały człowiek, który nie ma siły na przyrządzanie jedzenia z udostępnionych mu składników, tylko chce od razu jeść, a nie najpierw gotować, to tu od razu się nie naje.

Razem z autorem będzie powoli śledził jego drogę poznawania przyczyn zachowania pewnych grup ludzi i razem z nim odkrywał, jak można tym ludziom pomóc i uwolnić ich skutków przeżytej traumy.

Dlatego myślę, że jeśli ktoś szuka “szybkiej” recepty na rozwiązanie swoich problemów, to niektóre rozdziały mogą mu się dłużyć. Bo na przykład temat weteranów wojennych go kompletnie nie zainteresuje. Ale ponieważ książka temat traumy omawia kompleksowo, to dlatego mamy tu dużo przypadków które będą inne od naszych. Tych historii jest wiele, a niektóre z nich są tak drastyczne, że wywoływały łzy w moich oczach.

Uzdrowienie traumy

Jednak nawet jeśli geneza opisywanych dramatów jest inna, to ich skutki, czyli objawy, bywają podobne.  A metody leczenia są takie same.

Wszystko zależy więc od tego, ile jest w Tobie ciekawości, by lepiej zrozumieć pewne mechanizmy psychologiczne.

Możesz też od razu przejść do rozdziału, w którym autor omawia drogi do uzdrowienia i podaje konkretne rozwiązania, jak pracować z ciałem, by zniwelować skutki doświadczonej traumy. Myślę jednak, że warto zapoznać się z całą książką “Strach ucieleśniony”.

Bo może na jej kartach znajdziesz fragmenty Twojej historii i pomoże Ci to pozbyć się ciężaru, który cały czas dźwigasz.

Ilemnietoja
Ewa Ilemnietoja
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x