Wyobraźnia w leczeniu nerwicy
Praktyczne rady

Siła woli kontra wyobraźnia

Pozytywne słowa

W tym poście chciałam Ci pokazać, że brak sukcesów w wielu dziedzinach, w tym także w kwestii naszego zdrowia czy samopoczucia, może wynikać z niewłaściwego podejścia do danego zagadnienia.

Krótka dygresja: zwróć uwagę, że napisałam “brak sukcesów” zamiast użyć słowa “porażka”. Bo chcę, żebyśmy nauczyli się używania słów pozytywnych (tu SUKCES) zamiast negatywnych (PORAŻKA). Jeśli nie wiesz, dlaczego pozytywne słowa są ważne, przeczytaj bajkę o kwiecie paproci i różowych hipopotamach.

Kwiat paproci
Kwiat paproci – przypowieść

 

Siła woli kontra wyobraźnia

Wracając do tematu, to mała modyfikacja naszych wewnętrznych narzędzi, a raczej ich prawidłowy wybór i użycie, może spowodować dużo lepsze efekty. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że wykonując pewne działania możemy wykorzystać albo wyobraźnię, albo siłę woli.

Często korzystamy z siły woli, próbując się do czegoś zmusić lub powstrzymać. A to nie zawsze nam wychodzi i potem jesteśmy jeszcze bardziej zniechęceni.

Użyj wyobraźni!

Wyobraź sobie, że na talerzu leży kawałek ciasta, który bardzo chciałbyś zjeść, ale chcesz schudnąć. Jak myślisz, jaka strategia przyniesie lepsze rezultaty? Czy to, że będziesz się powstrzymywać i sobie zabraniać? Czy może to, że sobie WYOBRAZISZ siebie jako szczęśliwą i szczupłą osobę? Zamiast skupiać swoją silę woli na próbie oparcia się pokusie, użyj wyobraźni!

Ale UWAGA: tego też trzeba się nauczyć. Bo możesz sobie wyobrazić, że to ciasto jest pyszne i wtedy je zjesz.

Pozytywne słowa w leczeniu nerwicy

Jakie to ma dla nas znaczenie? Jeśli się czegoś lękamy (np. wyjścia z domu, jakiejś sytuacji społecznej) i siłą woli się do tego zmuszamy (jak tu do niezjedzenia ciasta), albo niewłaściwie używamy wyobraźni (jak tu wyobrażając sobie, że ciasto jest pyszne), to mamy małe szanse na sukces.

Jeśli natomiast WYOBRAZIMY sobie siebie, jacy jesteśmy szczęśliwi w miejscu, do którego dojdziemy, czy co osiągniemy (w moim przykładzie to będzie atrakcyjny wygląd), to dużo łatwiej sami się do pewnych zachowań przekonamy i tym chętniej podejmiemy działania, by to osiągnąć.

Chodzi o to, żebyśmy na siłę nie forsowali pewnych rzeczy, bo to często jest nieskuteczne i żebyśmy właściwie używali wyobraźni, SKUPIAJĄC SIĘ NA TYM, co chcemy osiągnąć, a nie na tym, czego chcemy uniknąć.

Bo jak wiesz, to, o czym myślisz, rośnie.

To, o czym myślisz, rośnie
Myśli w nerwicy

 

Możliwość komentowania Siła woli kontra wyobraźnia została wyłączona