Joga i ruch w leczeniu nerwicy
Praktyczne rady

Ruch i joga a stres i nerwica

“Osoba normalna dopiero wtedy zauważa, jak wiele jej ciało ma sfer obumarłych, nieczułych i nieświadomych, kiedy wykona jakąś pracę fizyczną – dowiaduje się wówczas, że jej „żywe ciało” nie w pełni żyje.” Jacques Vigne

Joga w leczeniu nerwicy

Naturalnym i najlepszym sposobem redukcji stresu jest ruch. Także w przypadku zaburzeń lękowych przynosi on znakomite efekty. Kiedy zachorowałam, szukałam jakiejś odpowiedniej dla mnie aktywności fizycznej, żeby poczuć się lepiej i zapisałam się na jogę. 

Wiem, że niektórzy odrzucają jogę ze względu na to, że pewne jej formy są podobno związane z religią. Ja polecam jogę ze względu na jej dobroczynny wpływ na ciało, bez żadnych założeń światopoglądowych. Z takimi podczas zajęć nigdy się nie spotkałam. To był po prostu rodzaj gimnastyki. Chciałam też zauważyć, że jest kilka rodzajów jogi i warto wcześniej poczytać trochę na ten temat, bo nie każda musi każdemu przypaść do gustu. Ale moim zdaniem joga w leczeniu nerwicy przynosi dobre rezultaty.

Joga relaksacyjna

Ta, na którą ja chodziłam, to była SOMAYOG, czyli coś, co bym określiła mianem jogi relaksacyjnej. Większość czasu wykonywałyśmy łagodne ćwiczenia rozciągające, skupiając się głównie na redukowaniu napięcia ciała i pracy z kręgosłupem. A na koniec przez ok. 20 minut wyciszałyśmy się, leżąc bez słowa przy spokojnej muzyce pod kocem. Miałyśmy wtedy “obserwować swój oddech”.

Obserwowanie oddechu

Początkowo zupełnie nie wiedziałam, co to znaczy. Dopiero z którejś z moich książek dowiedziałam się, że trzeba po prostu obserwować powietrze, które wpływa i wypływa przez nos do naszego ciała. Najlepiej skupić się na brzuchu, który przy wdechu się powinien podnosić (jak przy oddychaniu przeponowym, które jest zalecane), a przy wydechu powinien opadać, co można łatwo sprawdzić, kładąc na nim dłoń.

Ten najprostszy sposób medytacji absorbuje naszą uwagę i odwraca ją od naszych myśli. Ćwiczenia oddechowe są podstawą wielu technik medytacyjnych, ponieważ GŁĘBOKIE ODDYCHANIE WYWOŁUJE REAKCJE RELAKSACYJNE.

Oddychanie przeponowe

Abstrahując od jogi, która łączyła w sobie ruch i medytację, już sama obserwacja oddechu jest bardzo skuteczna przy zaburzeniach lękowych. Można ją ćwiczyć w dowolnym miejscu i chwili. Na przykład wieczorem w łóżku. Wystarczy się położyć na płasko, ułożyć dłoń na brzuchu w okolicy pępka i oddychać przeponowo.

Jeśli skupisz się na tym unoszeniu dłoni bądź na strumieniu powietrza wchodzącego przez nos do płuc i wychodzącego ponownie na zewnątrz, wtedy najzwyczajniej w świecie odwrócisz uwagę od niepokojących myśli lub objawów. Już kilka minut takiego spokoju da Ci odrobinę wytchnienia.

Warto poszukać też w internecie innych metod relaksacji, takich jak np. trening relaksacyjny Jacobsona czy trening autogenny Schultza. Wypróbuj je, bo są naprawdę skuteczne!

Nerwica i zaburzenia oddychania
Jak zapanować nad oddechem w nerwicy?

Pamiętaj, te bóle, które Cię niepokoją, a które odczuwasz w różnych częściach ciała, mogą być skutkiem tego, że – nawet nieświadomie – spinasz swoje ciało i nie umiesz go rozluźnić. Jeśli się tego nauczysz, Twoje dolegliwości powinny się zmniejszyć.

Wypróbuj, czy joga w leczeniu nerwicy będzie skuteczna też w Twoim przypadku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o