Pranie mózgu
Umysł

Pranie mózgu a nerwica

Od dawna przypuszczałam, że nasze problemy emocjonalne nie biorą się znikąd. Po prostu nie jest możliwe, żeby TYLU ludzi było niezadowolonych z życia, miało depresję, zaburzenia lękowe czy najzwyczajniej w świecie nie odczuwało szczęścia. To, co kiedyś zdarzało się nielicznym jednostkom, teraz przyjęło postać plagi. Nerwica w formie różnych zaburzeń opanowała świat.

Zbiorowe pranie mózgu

W końcu wiem, czemu tak jest! Jesteśmy ofiarami zbiorowego prania mózgu! I to nie są teorie, które odkryłam na jakimś forum w internecie. Tylko przeczytałam w książkach i połączyłam fakty. 

Jedyna rzecz, jaka mnie zastanawia, to ILE w tych działaniach jest rozmyślnego działania, a na ile one po prostu wymknęły się spod kontroli i zaczęły żyć własnym życiem. Jestem zarówno podekscytowana, jak i zasmucona potwierdzeniem tego, co od dawna myślałam. Bo nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Jedyne, co możemy zrobić, to sobie to UŚWIADOMIĆ. I spróbować bronić się przed manipulacją, którą wykorzystuje pranie mózgu. Ta wiedza jest bowiem naszą jedyną bronią w tym nierównym starciu. 

Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by zrozumieć te niecne mechanizmy, którymi rządzi się pranie mózgu. A które sprawiają, że myślimy, że nasze życie jest bez sensu.

Manipulowanie umysłem

Manipulowanie umysłem
Manipulowanie umysłem a nerwica

Szukając przyczyn powszechnego wręcz złego samopoczucia, poczucia braku szczęścia i przekonania, że życie jest bez sensu, natknęłam się na kilka książek o manipulowaniu umysłem.

To, co jest szczególnie niepokojące, to fakt, że zjawisko wyczerpania psychicznego wraz ze swoimi skutkami w postaci zaburzeń pracy całego organizmu, dotyka już bardzo młodych ludzi. 

Dlatego uważam, że musimy sobie uświadomić, jakie mogą być tego przyczyny. Oczywiście przyczyn może być wiele i mogą występować łącznie lub w różnych konfiguracjach. A jedną z nich może być tzw. pranie mózgu.

Co to jest pranie mózgu?

Pranie mózgu jest pewnym rodzajem MANIPULACJI. Oznacza ono działania psychologiczne, które MAJĄ NA CELU ZMIANĘ OSOBOWOŚCI CZŁOWIEKA. Te działania mogą być bardzo intensywne (np. w obozach w czasie wojny, w więzieniach itp.), ale mogą być też UTAJNIONE, np. w REKLAMIE i w procesach WYCHOWANIA dzieci i młodzieży.

Sztuczne potrzeby i pranie mózgu

Stanisław Siek w swojej książce “Pranie mózgu” pisze: “Te łagodne formy rozstrajania organizmu uzyskuje się przez zmuszanie człowieka do ciągłej bieganiny, zarabiania, pośpiechu, zalatania, przez WZBUDZANIE W CZŁOWIEKU SZTUCZNYCH POTRZEB, które z kolei zmuszają go do morderczej pracy, współzawodnictwa, niepewności co do stabilności własnego statusu, o który trzeba ciągle walczyć i ciągle się sprawdzać. ZMNIEJSZENIE poczucia bezpieczeństwa uzyskuje się przez ciągłe bombardowanie człowieka obrazami przemocy, gwałtu, katastrof, wojen, CHORÓB, przez ciągłe przypominanie o możliwości przyszłych zagrożeń. Typowy repertuar, to wyczerpywanie się zasobów naturalnych, kryzys ekologiczny, możliwości kryzysów gospodarczych. […]

DEGRADACJĘ OBRAZU SIEBIE i POCZUCIE WINY wyzwala się przez eksponowanie wzorów piękna, pomyślności, siły, bogactwa, przez kult młodości, sprawności, kompetencji, kult konsumpcyjnego stylu życia. Każdy człowiek ma naturalną skłonność do porównywania siebie z innymi. Kiedy większość porównań wypada na jego niekorzyść, degraduje się jego obraz siebie, a kiedy WMÓWI MU SIĘ, że powinien kupować, pracować, czy konsumować, a tego nie robi, to BUDZI SIĘ W NIM POCZUCIE WINY.”

Stres a pranie mózgu

Książka, z której pochodzi powyższy cytat, wydana została w 1993 roku! Ale przez te 25 lat nie straciła na swojej aktualności, a opisane mechanizmy manipulowania umysłem i prania mózgu są chyba jeszcze bardziej intensywne.

Rozstrajanie organizmu, jakie jest skutkiem tych “łagodnych” zabiegów, których często nie jesteśmy świadomi, objawia się wyczerpaniem organizmu. Mogą to być bóle i zawroty głowy niejasnego pochodzenia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Albo chwiejność emocjonalna, obniżony nastrój i nieokreślony niepokój. A także poczucie, że wszystko nas przerasta, kłopoty ze snem itp. Czyli te wszystkie objawy, które wiążemy ze STRESEM.

Okazuje się , że za część tego stresu odpowiada właśnie to, że odczuwamy mniejsze poczucie bezpieczeństwa, a także mamy zaburzony obraz samego siebie. Bo jesteśmy poddawani subtelnym, ale nieustannym naciskom psychologicznym. I w pewnym momencie przestajemy “dawać radę”.

Ilemnietoja
Ewa Ilemnietoja
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomasz
tomasz
9 miesięcy temu

No powiem pani Ewo ze pranie mozgu nie jest takie jak tu opisane ma bardzo dotkliwe znecanie psychicze i Metoda ta ktora ja przeszedłem Doprowadziła mnie do przetracenia psychicznego kregoslupa Dyskopati ledzwiowej Napiete miesnie (wypuklinka) Stukoty kosići Dziwne pulsuwanie w stronę szyi Paralize Ciągle manipulowanie Stan takiej bezradnośći Wyczerpania Ciągle myślenie Zero wsparcia od znajomych przyjaciół tylko ciagle manipulowanie Manipulowanie Wykonywanie różnych min , dziwnych słów Co powtarzają znajomi .tez różnych zdan Podobieństwa twarzy rodziny ,znajomych Różne style chodzenia co inni ludzie pokazują to samo wmawianie dziwnych treści.ciaglego straszenia Metoda tego jest inna niż opisują książki Sam przeszedłem to i… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
Reply to  Ewa
9 miesięcy temu

No ja to przeżyłem 

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x