Cytat OSHO rady
Praktyczne rady

Praktyczne rady

Leczenie nerwicy lękowej

Moim zdaniem rady C.Weekes z książki  “Kompletna samopomoc dla twoich nerwów”, które cytowałam tutaj, są bardzo trudne do zrealizowania dla osoby, która jest chora. Czasem chyba nawet niemożliwe. Dobrze się pisze, zrób to, czy tamto, ale gorzej z realizacją tego. Nikt nie chce być chory. Każdy chce myśleć pozytywnie, czy wziąć się w garść.

 

Leczenie nerwicy - praktyczne rady
Leczenie nerwicy – praktyczne rady

 

Tylko jak to zrobić? Niestety, prawda jest taka, że od samego czytania to raczej nie wyzdrowiejemy. Biblioterapia to też już jest jakieś działanie i to ogromne, ale ono wpłynie tylko na nasz umysł. Ja natomiast myślę, że samo to nie wystarczy.

Skuteczne leczenie nerwicy lękowej wymaga działania wielopłaszczyznowego. Dzisiaj mała powtórka.

Co robić, żeby wyleczyć nerwicę?

Podstawowe sprawy to modyfikacja jedzenia, kwestionowanie własnych myśli, ruch i oczywiście ZROZUMIENIE mechanizmu funkcjonowania własnego organizmu. To są warunki konieczne, jeśli leczenie nerwicy lękowej ma być skuteczne.

Herbaty ziołowe

Jeśli chodzi o dietę, to ja na początku piłam herbatę z dziurawca (uwaga: na przeciwwskazania). Dziurawiec zawiera składnik, który pomaga zaburzeniach lękowych. Ten składnik nie jest w herbacie, tylko w suchym wyciągu. Dlatego potem przez pewien czas zażywałam tabletki ziołowe Deprim. Trwało to kilka tygodni.

 

Leczenie nerwicy -ziołami - dziurawiec
Leczenie nerwicy ziołami

 

Piłam też dość regularnie herbatę rumiankową. Jak czuję wewnętrzne napięcie, to do tej pory zawsze piję herbatę z szyszek chmielu. Kiepsko smakuje, ale rewelacyjnie uspokaja bez senności itp.

Odpowiednie składniki odżywcze

Zażywałam przez jakiś czas magnez z witaminą B6, ale ogólnie jestem przeciwniczką sztucznych witamin i suplementów. Staram się unikać benzoesanu sodu. Spożywam “dobre” tłuszcze – czyli olej lniany (musi być z lodówki) i orzechy, bo lubi je mój mózg. Twój zresztą też.

Dbam o wątrobę i od kilku lat jem codziennie mielony ostropest z siemieniem lnianym (sama sobie mielę i posypuję na kanapkę).

Dbam o jelita i ich florę bakteryjną (kefir, jogurt naturalny, kiszonki).

 

Leczenie nerwicy - kiszonki
Leczenie nerwicy – kiszonki

 

Staram się nie chorować. Leczę się przede wszystkim miodem, czosnkiem i czarnym bzem. Unikam antybiotyków.

Praca z umysłem

Jeśli chodzi o umysł to relaksacja, odprężenie i kwestionowanie własnych myśli. Warto również postarać się odciąć od złych wiadomości. Większość z nich nas nie dotyczy, to po co mamy się nimi dodatkowo martwić?

Ponieważ śmiech ma terapeutyczną moc, warto znaleźć powód do śmiechu: oglądać komedie, kabarety, śpiewać karaoke, czytać dowcipy, otaczać się ludźmi, którzy nas pozytywnie nastroją, unikać wampirów energetycznych. Wcale nie musimy z nimi przebywać!

Redukcja stresu poprzez ruch

Jeśli chodzi o ciało: ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Pisałam, jak redukuje stres. Ponadto pobudza dopływ do mózgu krwi i potrzebnych mu składników odżywczych.

 

Joga i ruch w leczeniu nerwicy lękowej
Ruch i joga w leczeniu nerwicy lękowej

 

Kąpiele słoneczne

Ważne jest przebywanie na słońcu. Warto zbadać poziom witaminy D w organizmie. To jest badanie płatne, ale często uzupełnienie tego niedoboru poprawia nastrój. Wiem z teorii, sama nie robiłam.

To są takie małe kroczki. Nie wszystko od razu. Rezultaty nie będą też natychmiastowe, bo leczenie nerwicy wymaga czasu. Ale co Ci szkodzi, skoro i tak się męczysz? Powodzenia! 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x