Śpiewanie i samopoczucie
Praktyczne rady

Nerw błędny i śpiewanie

Wpływ śpiewania na samopoczucie

Wiesz, że taka prosta i nie wymagająca wysiłku czynność, jak śpiewanie, może znacząco poprawić nasze samopoczucie?

Naukowcy znaleźli na to wytłumaczenie. Podczas śpiewania stymulujemy bowiem nerw błędny, który spełnia w naszym organizmie olbrzymią rolę. Błądzi on po całym ciele, łącząc m.in. mózg z jelitami.

Jeśli z jakiś powodów jego funkcje są zaburzone, skutkować to może na przykład brakiem odporności na stres, depresją czy zaburzeniami lękowymi, a także nerwobólami czy zmiennym rytmem serca. Czyli tym, co może wywołać potem atak paniki. Oczywiście jego rola jest znacznie bardziej złożona, bo ma np. wpływ na otyłość i być może, obok diety, warto także na niego zwrócić uwagę. Ale mnie interesuje zdrowie psychiczne, a przede wszystkim nerwica. I na tym się skupiam.

Jak stymulować nerw błędny?

Na szczęście sposoby jego stymulacji są bardzo proste. Jednym z nich jest właśnie śpiewanie. I to jest kolejny dowód na to, że nie potrzebujemy wcale żadnych wielkich inwestycji, by się lepiej poczuć. Wystarczy, że sobie trochę ponucimy. A śpiewanie w grupie jest podobno jeszcze korzystniejsze.

Od kiedy wiem, że nerw błędny i śpiewanie mogą mi poprawić nastrój, staram się każdego dnia tą wiedzę wykorzystać

A Ty nucisz sobie czasem coś pod nosem? A może śpiewasz na cały głos? I jedno, i drugie warto robić, bo efekty nas miło zaskoczą. Zatem do dzieła!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x