Luźne rozważania

Na czym polega szczęście?

“Szczęście polega na tym, że pozwala się, by zdarzyło się wszystko, co ma się zdarzyć”. (Barry Stevens)

Każdy z nas od czasu do czasu zastanawia się, na czy polega szczęście? Myślę, że w przytoczonym powyżej cytacie jest sporo prawdy.

Szczęście nie polega bowiem na walce. Często polega na akceptacji. Kiedy człowiek przyjmuje postawę akceptacji wobec zdarzeń, które się dzieją, a na które nie ma wpływu, wtedy nie odczuwa buntu i nie ma poczucia niesprawiedliwości. Nie możemy jednak być tylko biernymi świadkami rzeczywistości. Na wiele rzeczy mamy przecież wpływ i one często od nas zależą.

Co w takim razie robić, by poczuć szczęście?

Pomocna może być “Modlitwa o pogodę ducha”: “Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego”.

Jeśli nam się to uda i nie będziemy denerwować się tym, na co rzeczywiście nie mamy wpływu, wtedy zlikwidujemy pewną część przyczyn, które powodują nasze wewnętrzne napięcie. Tym samy przyczyniają się do powstawania różnych nieprzyjemnych objawów w naszym ciele, które nas mogą niepokoić. Nerwica wymaga ogólnej analizy naszych postaw. Dlatego warto się nad tym zastanowić. Bowiem każda, nawet niewielka zmiana naszego nastawienia, może przyczynić się do złagodzenia odczuwanym dolegliwości.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x