Nerwica lękowa - mechanizmy
Luźne rozważania

Mechanizmy nerwicy lękowej

Jak funkcjonują mechanizmy nerwicy lękowej

Czytałam ostatnio ciekawy opis, w którym wyjaśnione były mechanizmy nerwicy lękowej. Zakładał on, że nasza psychika funkcjonuje na poziomie świadomym i nieświadomym. Każdy z tych poziomów kieruje się swoją motywacją.

Poziom świadomy możemy kontrolować i logicznie wytłumaczyć. Poziomu podświadomego natomiast nie możemy, a to właśnie on wpływa na nasze myślenie i reakcje.

“Język” podświadomości

PODŚWIADOMOŚĆ KOMUNIKUJE SIĘ Z NAMI ZA POMOCĄ OBJAWÓW, które odczuwamy. W ten sposób CHCE ZWRÓCIĆ UWAGĘ na te obszary naszego życia, które ZANIEDBUJEMY. ZMUSZA NAS tym samym DO ZAJĘCIA SIĘ SOBĄ.

Czyli objawy nerwicy, to “język”, którym komunikuje się z nami podświadomość. Bo ona po prostu nie umie tego zrobić w inny sposób. Jeśli poddamy analizie to, w jakich miejscach czy sytuacjach odczuwamy objawy, to nimi powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności. Są to bowiem te obszary, gdzie mamy problemy do rozwiązania (np. praca).

Napełnij swój zbiornik z energią psychiczną

Ponadto wg tej teorii każdy z nas ma w sobie zbiornik z energią psychiczną, który opróżniamy, jak coś robimy dla innych ludzi. Ten zbiornik nie jest bez dna  i trzeba dbać o to, żeby nie tylko z niego czerpać, ale go też napełniać. To dzieje się wtedy, kiedy realizujemy SWOJE potrzeby i kiedy ŻYJEMY W ZGODZIE ZE SAMYM SOBĄ.

Osoby z nerwicą lękową często te własne potrzeby zaniedbują, dbając tylko o innych. Nie potrafią także prosić o pomoc i przez wiele lat nieświadomie blokują swoje pragnienia. Podświadomość, która “widzi”, że człowiek nie ma zamiaru zmienić swojego postępowania w stosunku do siebie, “zmusza” go do realizowania tych zaniedbanych potrzeb. A OBJAWY NERWICY LĘKOWEJ, TO “JĘZYK”, JAKIM TO KOMUNIKUJE.

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy polega wobec tego na UŚWIADOMIENIU sobie tych zablokowanych potrzeb i ich stopniowym ODBLOKOWYWANIU. To prowadzi do łagodzenia odczuwanych objawów, aż do ich całkowitego ustąpienia.

Leczenie nerwicy
Leczenie nerwicy – praktyczne rady

Mnie nerwica zmusiła do zajęcia się sobą. Jeśli Ty już długo męczysz się ze swoją chorobą, to może w dalszym ciągu nie odkryłeś swoich potrzeb, a nawet, jak odkryłeś, to jeszcze się nimi nie zająłeś. I w Twoim przypadku nerwica KRZYCZY. A tym krzykiem są na przykład ataki paniki.

Pamiętaj! Zajęcie się sobą, to nie tylko “wyprostowanie” niektórych spraw. To także odpowiednie odżywianie, relaksacja, ruch, kontakty społeczne, rozwijanie zainteresowań. Czyli wszystko co, co robimy dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Mam nadzieję, że ten obrazowy opis, jakie są mechanizmy nerwicy lękowej, Ci pomoże. I że zamiast się bać kolejnego ataku, spróbujesz zrozumieć, CO Twoja podświadomość chce Ci przekazać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
3 lat temu

Wspaniale że założyłaś też blog! Kibicuję i na pewno będę zaglądać! Pozdrawiam 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x