Luźne rozważania

Łut szczęścia

“Pamiętaj, że nie otrzymać tego, czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia”.

Dalajlama XIV

Odczekaj z oceną zdarzeń

Często denerwujemy się lub jesteśmy zawiedzeni, bo nie otrzymaliśmy tego, co chcieliśmy. Być może warto jednak zmienić nastawienie i nie oceniać rzeczywistości z obecnej perspektywy, tylko chwilę odczekać? Bo przecież zwykle rzeczy dzieją się lub właśnie nie dzieją się “po coś”, a skutki często są widoczne dopiero po pewnym czasie. I wtedy okazuje się, że to nieotrzymanie czegoś miało jakiś głębszy sens. A wręcz nas przed czymś uchroniło.

Ja przywołuję tą mądrą myśl zawsze wtedy, kiedy moje starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Tłumaczę sobie wtedy, że być może, to co chciałam, wcale by dla mnie nie było dobre. Dzięki temu zyskuję większy wewnętrzny spokój i mniej się denerwuję.

To zdanie pomaga mi zachować w trudnych chwilach równowagę psychiczną. Bo, chociaż często o tym zapominamy, nasze reakcje na różne okoliczności są zależne od naszego nastawienia do nich. Możemy się denerwować, że coś nam się nie udało lub nie poszło po naszej myśli, a możemy pomyśleć, że tak własnie miało być. Pewnie, że są sytuacje, gdzie takie myślenie wydaje się niemożliwe.

Im bardziej nam na czymś zależy lub im więcej emocji jest z tym związanych, tym to jest trudniejsze.  Dopiero potem, czasem po kilku dniach, tygodniach, a niekiedy po miesiącach lub latach,  wszystko nabiera sensu. Tylko ten czas “pomiędzy” bywa bardzo trudny.

Z perspektywy czasu bardzo często rzeczy i sprawy wyglądają inaczej. Coś, co lata temu wyglądało na dramat,  dziś okazuje się wybawieniem lub darem od losu.  

Znajdź przykłady z własnego życia 

Warto o tym pamiętać. Ja w takich sytuacjach przywołuję sobie przykłady zdarzeń z mojego życia, które wydawały się początkowo dla mnie niekorzystne i trudne, a potem okazywały się wyjątkowo pozytywne. To pomaga mi zachować spokój i wewnętrzną równowagę. 

Jeśli cierpisz na zaburzenia na tle nerwicowym, powinieneś nauczyć się spokojniejszego podejścia do różnych okoliczności życiowych i zdarzeń, które Ciebie w jakimś stopniu dotyczą, bo dzięki temu w znacznym stopniu zredukujesz odczuwane napięcie.

A to przełoży się na Twoje lepsze samopoczucie.

Kolejny artykuł

 

Poprzedni artykuł

 

Pierwszy wpis na blogu
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Domowe Potrawy
Gość

Dziś właśnie spotkała mnie dość trudna i przykra sytuacja. Jest mi na chwilę obecną ciężko odnaleźć pozytyw ale muszę mieć jakoś nadzieję, ze obróci się na dobre 🙂