Luźne rozważania

Lustra

Mirroring

Pewnego dnia ponad 20 lat temu, kiedy tuliłam w ramionach swoje pierwsze dziecko i przyglądając się mu z zachwytem, nie mogłam przestać się dziwić, jak możliwy jest taki cud, że oto powstaje coś tak absolutnie doskonałego, zauważyłam, że córka próbuje mnie naśladować. Do tamtego momentu głównie mnie obserwowała. Wpatrywałyśmy się w siebie nieustannie, ale jej wzrok był poważny. Tamtego dnia natomiast ewidentnie mnie “odbijała”. Jak lustro. Doskonale pamiętam, jak bardzo mnie to zdumiało, bo było takie zaskakujące. Szkoda, że wtedy nie znałam terminu “mirroring“, bo pewnie byłabym dla niej dużo lepszym “zwierciadłem”.

Okazuje się bowiem, że każdy z nas ma nieograniczony potencjał życiowych szans, ale te szanse są jakby UKRYTE ZA NASZYMI PLECAMI. Dlatego nie potrafimy sami ich zobaczyć. A skoro ich nie widzimy, to nie korzystamy z nich. Abyśmy mogli je dostrzec, potrzebujemy zwierciadeł, którymi są inni ludzie.

Największe znaczenie dla naszego rozwoju mają te osoby, z którymi mamy kontakt w najwcześniejszej fazie naszego życia. Obserwując swoje odbicie każdy z nas poznaje samego siebie, dowiaduje się kim jest, a także uczy się radzić (bądź nie radzić) sobie z własnymi emocjami.

Jak funkcjonują lustra?

Jak to funkcjonuje? Na przykład jeśli dziecko odczuwa smutek, a rodzic to dostrzega i przyzwala mu niejako na przeżycie tego uczucia, to dziecko uzna, że ma prawo odczuwać smutek i zaakceptuje tą emocję. Jeśli natomiast opiekunowie sami nie radzą sobie z uczuciem smutku, to nie dostrzegą go u dziecka. “Lustro” będzie puste i nie pokaże dziecku, co się z nim dzieje. W ten sposób dziecko ogląda w lustrze wszystkie swoje uczucia i na tej podstawie buduje wyobrażenie o samym sobie. Ten proces trwa całe życie.

I to jest dobra wiadomość! Myślę, że za plecami każdego z nas ciągle tkwią nieodbite w lustrach możliwości. Musimy tylko poszukać właściwych zwierciadeł.

A jakie były Twoje lustra? Mogłeś w nich zobaczyć wszystkie uczucia? Czy one odbijały tylko te, które były akceptowane w Twoim domu?

Czy lustra mogą kłamać?

Uważam, że koncepcja luster jest optymistyczna.

Po pierwsze pomaga nam zrozumieć, DLACZEGO odczuwamy pewne problemy emocjonalne. Powodem są bowiem zakłócenia w lustrzanym odbiciu.

A to wytłumaczenie z kolei pozwala nam, przynajmniej w pewnym stopniu, pozbyć się “poczucia winy”, że coś jest nami nie tak. A po drugie, skoro ten proces nigdy się nie kończy, to musimy uważnie dobierać zwierciadła, w jakich się przeglądamy.

Zakłócenia lustra

A jakich zakłóceń możemy doświadczać? Na przykład OBRAZ NIE ODBIJA SIĘ W CAŁOŚCI. Czyli odzwierciadlane są tylko emocje, które uważane są za pozytywne.

Pewnie znasz przypadki rodzin, w których wszystko powinno być bez zarzutu. Tam nie ma miejsca na cierpienie czy ból. To są te wszystkie komunikaty, w których słyszymy (jako dzieci), że np. chłopcom nie wolno płakać, bo muszą być dzielni, albo że mama przestanie kochać, jak córka będzie robić “fochy” itp. Czyli podtekst jest taki, że jeśli pozwolimy sobie na okazanie “negatywnych” emocji, które przecież każdy z nas odczuwa, bo są naturalne i najzwyczajniej w świecie istnieją, to zostaniemy odrzuceni przez naszych bliskich. Uczymy się je więc ukrywać, bo w tej sytuacji to najrozsądniejsze wyjście.

Kto z nas nigdy nie spotkał się z takim zakłóceniem lustrzanego odbicia? I kto z nas nigdy tak nie zaszantażował emocjonalnie drugiego człowieka? Każdemu z nas się to chyba zdarzyło. Robimy to nagminnie. Wszyscy!

A dlaczego? Bo tak jesteśmy nauczeni i nieświadomie, a także chyba trochę bezrefleksyjnie, przenosimy ten mechanizm na kolejne pokolenia. Tymczasem każdy z nas może być początkiem zmiany! Dlatego warto wiedzieć, jakie mogą być jeszcze inne zakłócenia oprócz częściowego odbijania uczuć. Lustra mogą być DOSTĘPNE TYLKO NIEKIEDY, albo mogą pokazywać obraz RAZ TAK, A RAZ INACZEJ.

Jak widzisz, mirroring w psychologii może dać nam odpowiedź  przynajmniej na kilka pytań, dlaczego w określony sposób odczuwamy nasze emocje. A ponieważ to z nimi mamy często problemy, warto się zainteresować koncepcją luster.

Przypowieść o psie i lustrze
Świat to lustro
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x