Dzień, w którym nauczyłem sie żyć - cytaty o śmierci
Luźne rozważania

Laurent Gounelle “Dzień, w którym nauczyłem się żyć” – cytaty o śmierci

Chyba każdy z nas odczuwa lęk przed śmiercią. Dlatego ja szukam takich tekstów, które pomogą mi ją nieco oswoić, żebym się jej trochę mniej obawiała. Wydaje mi się, że ten lęk leży u podłoża naszej choroby i pokonanie go w dużym stopniu może przyczynić się do wyzdrowienia.

Lęk przed śmiercią

Świadomość śmierci jest istotą życia. … Współczesne społeczeństwo zatraca się, próbując wyprzeć się śmierci. … Zachowujemy się, jakby nie istniała. Chowamy się za metaforycznym językiem, szukając dla niej nazw – kiedy umiera twój stary wuj, mówisz, że odszedł, że nas opuścił albo zasnął. Kiedy mówisz, że zasnął, to jakbyś liczył, że wkrótce się obudzi i przyjdzie w odwiedziny. … Negujemy wszystko, co zbliża nas do śmierci. … Ukrywamy oznaki starzenia się, kiedy tylko się pojawią. Wysławiamy wyłącznie młodość i jej atuty. Tylko nimi się chwalimy, jakby starość była wstydliwa albo przerażająca. Nawet filozofowie przechodzą lifting i kultywują młodzieńczy wizerunek! … A przecież, kiedy pytamy ludzi, czy są szczęśliwi, to znacznie częściej “tak” odpowiadają sześćdziesięciolatkowie niż dwudziestolatkowie. … Kiedyś na wsi co tydzień chodziło się całą rodziną na cmentarz, żeby złożyć wizytę przodkom. Ludzie rozmawiali z nimi w duchu, zwracali się do nich – utrzymywali z nimi więź. Coś łączyło ich i nas. A kiedy dorośli pielęgnowali nagrobek i układali kwiaty, dzieci bawiły się pomiędzy grobami i jak gdyby nigdy nic oswajały śmierć. … Dziś odrzucanie śmierci stało się powszechne. To ono leży u podłoża obsesyjnego przesuwania granic, czy jeśli chodzi o sprawność fizyczną, czy finanse, o status społeczny, życie intymne, władze … To dlatego w dzisiejszych czasach taki podziw wzbudzają wybitni sportowcy, którzy pokonują ograniczenia ciała, i celebryci, którzy dzięki swojej pozycji lub działaniom tworzą pozory nieśmiertelności. … Paradoksalnie to właśnie świadomość własnych ograniczeń może nam dać wolność. Tylko dzięki ich pełnej akceptacji możemy się rozwijać, możemy być kreatywni, a czasem dokonać wielkich rzeczy. A ponieważ najistotniejszym z naszych ograniczeń, tym, którego nie da się przezwyciężyć, jest śmierć … nasze życie zaczyna się naprawdę dopiero wtedy, gdy uświadomimy sobie, że pewnego dnia umrzemy, i gdy się z tym pogodzimy. … Świadomość śmierci pozwala uwolnić się od złudzeń. … Nagle uświadamiamy sobie, co w naszym życiu jest naprawdę ważne. Cała reszta, która dotąd pochłaniała naszą uwagę i energię, nagle staje się drugorzędna. Przestajemy trwać w zaślepieniu, wyzbywamy się złudzeń. Nie boimy się już być sobą, wyrażać, co czujemy, przeżywać, co chcemy przeżyć. … Żyjąc dobrze, dajemy sobie szansę na śmierć wolną od żalu. …

Śmierć w literaturze

Motyw śmierci występuje w wielu książkach. Ja szukałam tylko takich, które pomogłyby mi mój lęk chociaż trochę złagodzić. Wiedziałam, że potrzebuję uspokojenia, bo nie mogę żyć cały czas, oczekując na to, co wcale jeszcze nie musi nadejść. Jeszcze nie …

Podoba mi się, jak Gounelle pisze o śmierci. Dlatego chciałam Ci pokazać te fragmenty z jego książki, które miały dla mnie największe znaczenie. Mam nadzieję, że będą czymś w rodzaju balsamu dla duszy także dla Ciebie.

… w głębi ducha wiedział, że gdy pokonał lęk przed śmiercią, nauczył się naprawdę cenić życie. Tak jak nigdy wcześniej. Dopiero wtedy zrozumiał ludzi, którzy, ciężko chorując, mówili czasem, że są wdzięczni losowi za zło, które ich dotknęło.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x