Praktyczne rady

Nerwica a krytyka ze strony innych osób

Krytyka w przypadku osób z nerwicą

“Nie przejmuj się, gdy krytykują cię za inność, bowiem znajdą się też i tacy, którzy obdarzą cię szacunkiem za to, że masz odwagę być sobą.” (Seneka)

Na osoby chorujące na zaburzenia na tle nerwicowym krytyka ma dużo bardziej negatywny wpływ, niż na osoby zdrowe. Wynika to z tego, że są one często nadwrażliwe i wiele rzeczy interpretują na swoja niekorzyść.

Krytyka – jak sobie z tym radzić?

Jeśli chcesz uporać się z niepokojem, musisz nauczyć się redukować różnego rodzaju napięcia, którym jesteś poddawany, albo które sam na siebie wywierasz.

Życie niezgodne z własnymi wartościami, próba zadowolenia innych wbrew swojej woli czy zmuszanie się do robienia rzeczy, których wykonanie wywołuje u Ciebie negatywne emocje, to balansowanie na krawędzi, które pewnego dnia może wywołać kryzys psychiczny i fizyczny.

Nerwica a krytyka – sygnały, jakie daje ciało

Słuchaj swojego ciała

Naucz się słuchać własnego ciała. Zwróć uwagę, jak reaguje, kiedy się do czegoś zmuszasz. Być może lekceważysz je, bo są to bardzo subtelne sygnały. One są skutecznie zagłuszane przez jakieś Twoje inne, silniejsze w danym momencie emocje. Ale jeśli pozwolisz im się ujawnić i nauczysz się je rozpoznawać, to po pewnym czasie będziesz mógł korzystać z ich pomocy jako swego rodzaju drogowskazu. One pokażą Ci, jaką drogę masz w danym przypadku obrać i jak postąpić.

To, że zrobisz wbrew sobie to, co akurat chce ktoś inny, po to, żeby go zadowolić, albo żeby uniknąć krytyki, może w przyszłości odbić się na Twoim zdrowiu. Te drobne zdarzenia sumują się bowiem i gdzieś się gromadzą.

Nie bój się odmawiać

Naucz się odmawiać, a wyjdzie Ci to na zdrowie. Bądź dla siebie najważniejszy i dbaj o siebie! Krytyka, to coś, z czym zawsze musimy się liczyć. Stare przysłowie mówi, że jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. Warto o tym pamiętać.

Poza tym na pewno masz świadomość, że zawsze dla kogoś możesz być “inny”. Z różnych powodów – wyglądu, wyznania, poglądów politycznych etc. Bo nie możesz być przecież taki, jak każdy.

Jak każdy, czyli jak KTO konkretnie?Na osoby 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o