Lekarstwa w nerwicy
Luźne rozważania

Jakie lekarstwa w nerwicy

Leki skuteczne w leczeniu nerwicy

W dyskusjach na Instagramie często przewijała się kwestia leków. Niektórzy pytali, jakie lekarstwa w nerwicy są najskuteczniejsze. Inni z kolei pisali, że nie biorą żadnych, bo się boją skutków ubocznych. A jeszcze inni twierdzili,  że wprawdzie biorą leki, ale nie ma poprawy. Byli jednak i tacy, którym lekarstwa pomogły. Nie ma tu żadnej reguły, niestety.

Myślę, że w przypadku wielu osób to nie jest kwestia niewłaściwych lekarstw, tylko braku terapii. Kiedy objawy nerwicy są tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, to trzeba wziąć leki.

Podobno jednak nikt tak naprawdę nie wie, DLACZEGO i JAK one działają w przypadku “nerwicy”. Dlatego jest je tak trudno dobrać i czasami musi potrwać, zanim zaczną działać.

Placebo?

Często spotykałam się z informacją, że działanie niektórych lekarstw opiera się na efekcie placebo. To by tłumaczyło, dlaczego są one w przypadku jednych osób skuteczniejsze niż w przypadku innych. Podatność na placebo jest cechą osobniczą, tak jak podatność na hipnozę: niektórzy jej ulegają, inni nie.

Placebo i nocebo
Placebo i nocebo

Dlatego zastanawia mnie, czy jeśli bierzesz lekarstwa, to chodzisz również na psychoterapię? Bo o ile się nie mylę, to chyba WSZYSTKIE osoby, które wyzdrowiały, przeszły jakiś rodzaj terapii. Pod tym pojęciem rozumiem również świadomą pracę nad sobą we własnym zakresie w domu. Część osób brała równolegle lekarstwa, ale potem je stopniowo odstawiała. Chyba nie ma nikogo, kto by brał długi czas wyłącznie lekarstwa i mu po tym “przeszło”.

Jaka psychoterapia?

Dlatego bardzo szczerze Cię zachęcam do pracy nad sobą. Spróbuj na początek TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ albo TERAPII OPARTEJ NA UWAŻNOŚCI i rób sumiennie ćwiczenia. To wymaga pewnego zaangażowania, ale warto, bo efekty są trwałe i dzięki nim będziesz mógł powoli odstawiać leki.

Branie lekarstw to oczywiście nic złego, ale wiele osób otwarcie przyznaje, że nie chciałoby ich brać i traktuje to jako coś przejściowego. Jeśli więc chcesz je odstawić, to spróbuj małymi kroczkami wdrożyć terapię. Jeśli nie masz dostępu do terapeuty, to kup książki i rób to sam w domu.

Ja już kilka tutaj pokazałam. Nie jestem teraz na bieżąco, ale na pewno jest wiele nowych pozycji. Możesz jednak skorzystać z moich rekomendacji, bo mnie one pomogły.

A jeśli znasz jakieś wartościowe podręczniki do psychoterapii, to pisz, proszę, w komentarzu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x