Praktyczne rady

Jak pokonać nerwicę bez leków?

Czy można pokonać nerwicę bez leków?

Osoby, które obserwują mnie na Instagramie, często zadają mi pytania w rodzaju: “Jak samemu pokonać nerwicę bez zażywania tabletek?”, “W jaki sposób to zrobiłaś?”, “Czy w ogóle można wyleczyć nerwicę bez leków?”. Interesuje ich także, ile lat chorowałam na zaburzenia lękowe i agorafobię. 

Odpowiedź na takie ogólne pytanie “Czy można pokonać nerwicę bez leków?” jest prosta. Oczywiście, że można. Są ludzie, którzy nie brali lekarstw, a są zdrowi. To oni są najlepszym dowodem na to, że choroba nie musi trwać wiecznie. Ona naprawdę mija. W wielu przypadkach wystarczy psychoterapia i gruntowna zmiana stylu życia. 

Ja mogę to potwierdzić nie tylko na swoim przykładzie. Poznałam  bowiem także kilka osób, zarówno w realu, jak internecie (zobacz tutaj), którym się to udało i mają chorobę za sobą. Zatem skuteczne wyleczenie nerwicy bez lekarstw jest jak najbardziej możliwe. Naprawdę można wygrać z nerwicą.

By pokonać nerwicę bez leków, musisz uzbroić się w cierpliwość

Natomiast odpowiedź na pytanie “JAK pokonać nerwicę bez leków?” już wcale nie jest taka oczywista i łatwa. Każdy ma jakieś swoje sposoby. A doszedł do nich długą i nie zawsze prostą drogą. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że leczenie nerwicy bez leków to często proces długotrwały. Efekty zwykle przychodzą później niż w przypadku farmakoterapii. Zdarza się, że naprawdę trzeba na nie długo poczekać, zwłaszcza jeśli ktoś – tak jak ja – robi to praktycznie sam. Poza tym pewne działania się na siebie nakładają, wzmacniają się. I dlatego ja nie jestem w stanie powiedzieć jednej rzeczy, która NA PEWNO sama wystarczy, by wyleczyć nerwicę bez leków.

Trzeba się również uzbroić w cierpliwość. Bo zanim człowiek znajdzie książki, które mu pomogą skutecznie wyleczyć nerwicę, a potem zanim je przeczyta, mijają długie miesiące. Więc łatwo się zniechęcić i stracić nadzieję. Dlatego nie powinniśmy pozwalać na to, żeby dopadły nas te uczucia.

Psychoterapia i samorozwój - książki
Książki, które mówią, jak pokonać nerwicę bez leków

Jak samemu wyleczyć nerwicę?

Uważam, że nie da się stworzyć jednej, skutecznej w każdym przypadku recepty pod tytułem “Jak pokonać nerwicę bez leków”. Jeżeli ktoś powie, że wie, jak wygrać z nerwicą szybko, to sama bym była ciekawa jego sposobu.

Ja, z podanych wyżej powodów, nie umiem, niestety, na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Bo u mnie to był proces, który trwał kilka lat.

Mogłabym też powiedzieć inaczej: nawet, jakby się dało, to te rady są tak proste, że niejeden wzruszy ramionami i powie: “CO? Nie wierzę w to! Niepotrzebnie tracę czas!”.

Moim zdaniem warto zrozumieć, jak działa nasza psychika i  jak funkcjonuje ludzkie ciało. Bo trzeba poznać nie tylko sposoby radzenia sobie z chorobą, ale też zrozumieć, jak to się stało, że akurat my zachorowaliśmy.

Niektóre przyczyny nerwicy można wyeliminować, a innych już nie (np. dzieciństwo).

Gdyby odpowiedź na pytanie, jak pokonać nerwicę bez leków, była prosta i wszyscy ją od razu akceptowali, to nikt by nie chorował. 

Jak sobie wobec tego radzić? Jak wygrać z nerwicą?

Najważniejsze wskazówki, jak wyleczyć nerwicę bez lekarstw

Gdybym miała w kilku zdaniach napisać, jak pokonać nerwicę bez leków, to powiedziałabym:

 • uważaj na to, co wkładasz do głowy
 • pracuj z umysłem
 • naucz się prawidłowo oddychać

   

  Nerwica i zaburzenia oddychania
  Prawidłowe oddychanie w nerwicy
 • redukuj stres poprzez jakikolwiek ruch
 • jak masz możliwość, zapisz się na jogę (najlepiej w wersji relaksacyjnej)
 • stosuj techniki relaksacyjne 
 • zainteresuj się preparatami z dziurawca (tylko uważaj na słońce!)
Nerwica leczenie ziołami, dziurawiec
Dziurawiec w leczeniu nerwicy
 • uważaj na to, co wkładasz do żołądka

 • dbaj o dobre bakterie jelitowe (tak, tak, to nie żart – w końcu jelita, to nasz drugi mózg).
Bakterie jelitowe a zdrowie
Wpływ flory bakteryjnej jelit na samopoczucie

Jak skutecznie wyleczyć nerwicę?

Oczywiście, żeby samemu skutecznie wyleczyć nerwicę, warto mieć oparcie w innych osobach. To wcale nie muszą być członkowie naszej rodziny.

Niestety, często się zdarza, że nerwica bardzo negatywnie wpływa na relacje z bliskimi, bo żyjemy jakby w dwóch różnych światach. Dlatego bardzo pomocne są różnego rodzaju grupy wsparcia. Warto takich poszukać.

Ale jeśli zauważysz, że jakieś osoby Cię raczej demotywują, czy wręcz wpływają na pogorszenie Twojego nastroju, to od razu się od nich odetnij.  Przynajmniej na jakiś czas, dopóki się nie wzmocnisz psychicznie. 

 

Niezrozumienie w nerwicy - rola rodziny - wsparcie
Chory na nerwicę kontra reszta świata

Świat to nie instytucja do spełniania życzeń

Niestety! Nerwica wymusza na nas zmianę stylu życia i naszego stosunku do rzeczywistości. Musimy nauczyć się, że świat to nie jest instytucja do spełniania naszych życzeń. Nigdy nie będzie tak, jak my chcemy. Czasem może się tak zdarzyć, ale nie traktujmy tego jak reguły. W każdej porażce zobaczmy potencjał i możliwość rozwoju.

A szczęście? Czym ono jest? Często jest tak, że to, co na pierwszy rzut oka wydaje się nieszczęściem, może okazać się dla nas zbawienne.

Szczęście czy nieszczęście - bajka
Bajka terapeutyczna

Rozczarowany? Że łatwizna i nie zadziała? A próbowałeś? Wszystkiego?

Jak nie próbowałeś, to może warto to zrobić? Ryzykujesz tylko trochę czasu. Ale w porównaniu z tym, ile go tracisz podczas ataków paniki, to może warto jednak to ryzyko podjąć?

Praca z umysłem

Jeśli chcesz wrócić do zdrowia i pokonać nerwicę bez leków, to musisz przygotować się głównie (ale nie wyłącznie) na pracę z umysłem. Musisz porzucić przekonanie, że coś nie zadziała, bo jest takie “niematerialne” czy “abstrakcyjne”.

Nie namawiam nikogo, żeby uwierzył w duchy, ale w siłę umysłu czy autosugestii to już tak. A przede wszystkim w siebie samego.

Zobacz, ile jest stron motywacyjnych, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami. Tacy zwykli ludzie, jak ja czy Ty. Oni często też byli w czarnej dziurze. Ale udało im się! Bo pracowali nad sobą. Wcale nie są od nas lepsi czy mądrzejsi. Może mają więcej determinacji? Może mieli lepszą motywację? Ale jaka motywacja może być lepsza od własnego zdrowia?

Nie negujmy więc niczego, tylko najpierw spróbujmy! Na pewno się uda!

Jak pokonać nerwicę bez leków?

Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, masz dużą i bardzo realną szansę na powrót do zdrowia. 

Jeśli nie zrobisz nic, to ta szansa będzie bardzo, bardzo mała. Oczywiście zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo, że samo nam przejdzie. Ale na to bym nie liczyła, tylko spróbowała pomóc sobie tymi prostymi metodami, które Ci jeszcze raz poniżej przypominam. 

A jeśli znasz inne sposoby, by wyleczyć nerwicę bez tabletek, to pisz, proszę, w komentarzu. 

Naturalne metody na pokonanie nerwicy bez leków
Jak pokonać nerwicę bez leków
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x