Gospodarz czy lokator
Luźne rozważania

Gospodarz czy lokator

Dbaj o zdrowie

Zwykle więcej uwagi poświęcamy wyglądowi zewnętrznemu, bo jest nam dużo prościej nad nim czuwać i w lustrze widzimy efekty swojej pracy. Tymczasem, abyśmy cieszyli się dobrym samopoczuciem, powinniśmy dbać również o to, co “niewidzialne”, czyli zdrowie psychiczne i fizyczne.

Do momentu pierwszego ataku paniki w zasadzie nie wiedziałam, że mam jakieś organy wewnętrzne, bo nic mi nie dolegało.

Potem wszystko stanęło na głowie, wydawało mi się, że moje serce wariuje, wątroba “falowała”, a żołądek bez ostrzeżenia zmieniał się w kamień. Każda, nawet najmniejsza “anomalia”, mogła wywołać atak paniki.

Co z tego, że starałam się na nie nie zwracać uwagi, jak i tak zwracałam? “Nauczyłam” się dopasowywać chorobę do każdego objawu i ZAWSZE mogła ona skończyć się tragicznie. Potem wręcz ich wyczekiwałam, więc wywoływałam dodatkowe napięcie. W zasadzie cały czas byłam spięta.

Zrozum swoje ciało

Musiałam jakoś przekonać samą siebie, że KAŻDE ciało MOŻE od czasu do czasu reagować inaczej (czyli skurczem, zakłuciem, uciskiem itp) i że to NIE MUSI BYĆ NIEBEZPIECZNE, tylko że to jest “normalne”.

Właśnie dlatego zaczęłam czytać książki o zdrowiu, by zrozumieć, co lubią, czego nie lubią poszczególne organy i jak mogą reagować na NAPIĘCIE, albo na BRAK czy NADMIAR pewnych substancji. I to wtedy zrozumiałam, że w ataku paniki BOJĘ SIĘ OBJAWÓW i że muszę zrobić wszystko, żebym UWIERZYŁA, że one mnie nie zabiją.

Bądź gospodarzem swojego ciała

Te działania sprawiły, że powoli zaczęłam “ryzykować” i je lekceważyć. Traktowałam je trochę, jakby były wrzeszczącym dzieckiem, na które po prostu nie zwracam uwagi.

Ta taktyka okazała się skuteczna, bo odbierała im siłę. Pisałam już wiele razy, że to MOJA UWAGA JE KARMIŁA. Brak uwagi ZACZĄŁ JE GŁODZIĆ.

A jeśli chodzi o prawdziwe jedzenie, to zrozumiałam, że ważne jest, CO jem i ILE jem. Bo to wszystko ma wpływ na moje ciało. Myślę, że teraz mogę powiedzieć, że jestem jego GOSPODARZEM, podczas gdy wtedy byłam jego LOKATOREM.

A jak jest u Ciebie?

Ilemnietoja
Ewa Ilemnietoja

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o