Pełnia księżyca zaniepokojenie
Praktyczne rady

Fazy księżyca a uczucie niepokoju

Niepokój podczas pełni

Czy obserwujesz jakiś wpływ księżyca na Twoje samopoczucie? W internecie znalazłam dużo wykluczających się informacji, wg których jedni naukowcy potwierdzają, a inni zaprzeczają, jakoby w czasie pełni nasz organizm pracował jakoś inaczej.

Na Instagramie rozmawialiśmy o tym kilka razy. Bardzo wiele osób odczuwa niepokój podczas pełni. Nie wiem, czy nerwica czyni nas na to wrażliwszymi, czy nie. Ja jednak uważam, że fazy księżyca mają wpływ na nasze samopoczucie. I to nie tylko pełnia. Bo również nów. Także księżyc w nowiu sprawia, że niektórzy nie mogą spać, albo są wewnętrznie poddenerwowani. 

Bezsenność w trakcie pełni

Znam osoby, które nigdy nie śpią, jak jest pełnia. Niektórzy wtedy sięgają po alkohol i upijają się. Tak, jakby musieli pić do księżyca. A może zagłuszają alkoholem lęk, który się w nich wtedy rodzi, a którego przyczyny może sobie nie uświadamiają?

Natomiast ja sama często odczuwam pewien niepokój, który zaczyna się kilka dni przed pełnią. A trwa czasem nawet po jej zakończeniu.  Moja córka z kolei ma problem ze snem w czasie nowiu księżyca.

Nie obserwuję tego podczas każdej pełni. Wydaje mi się, że to może zależeć od tego, czy niebo jest bezchmurne. Wtedy ten lęk bywa większy. Odczuwam bardzo duży niepokój, kiedy księżyc jest blisko ziemi. Bo wtedy jest taki wielki. Wiem, że ten lęk przed księżycem jest irracjonalny, ale nie umiem na to nic poradzić. Czasem czuję się tak, jakby miało mnie spotkać coś złego. Na szczęście to uczucie niepokoju i ten lęk są tylko podczas pełni księżyca. Nie podczas nowiu.

Wiele rzeczy wpływa na nasze samopoczucie

Jakie to ma dla nas znaczenie? Otóż staram Ci się pokazać, że istnieje wiele różnych czynników, które mogą wpływać na nasze samopoczucie i wcale nie musi to być nic groźnego. U niektórych może to być właśnie jakaś faza księżyca – zwłaszcza pełnia i nów.

Jeżeli zauważysz taką zależność i będziesz mogła/mógł ten “niepokojący niepokój” (czyli taki bez wyraźnej przyczyny) racjonalnie uzasadnić, przestaniesz się obawiać, że coś złego dzieje się z Twoim organizmem. Powiesz sobie: “A, to tylko księżyc”, albo “To tylko pełnia księżyca” i przejdziesz nad tym do porządku dziennego.

Halny a nerwica

Ale nie tylko księżyc może na niektórych z nas tak źle wpływać. Podobno jak w górach wieje halny, rośnie liczba interwencji  związanych z gwałtownymi kłótniami pomiędzy góralami. Nie wiem, czy to prawda, ale ja u siebie czasem też obserwuję pewien wzrost wewnętrznego napięcia jak silnie wieje, albo przed burzą. Nie jest wprawdzie regułą, ale się zdarza. Może zależy to od intensywności wiatru albo ciśnienia atmosferycznego?

Tego nie wiem, ale od kiedy zrozumiałam te zależności, wyeliminowałam jedno ze źródeł mojego niepokoju. Skoro księżyc może poruszać oceany, to czymże my przy nich jesteśmy?

Osobiście uważam, że wszystko w naturze ma na siebie wpływ i nauczyłam się to akceptować. A jeśli odczuwam niepokój pozornie bez powodu, to zawsze sprawdzam, czy akurat nie zbliża się pełnia księżyca. Jeśli księżyc jest w pełni, to znam przyczynę tego lęku i to mnie uspokaja.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anula
Anula
2 lat temu

Witam Pani bloga czytałam z zapartym tchem to tak jakbym czytała o sobie z nerwica walczę 3 miesiące na terapię grupowa nie pójdę nie otworzę się przed innymi ludźmi a terapia indywidualna niestety płatna próbuje walczyć sama było już lepiej ale od kilku dni jest kryzys wiec chciałam zapytać jakie suplementy albo zioła pomogły Pani pokonac nerwice bo chciałabym spróbować bez leków od psychiatry. Pozdrawiam bardzo serdecznie i cieszę się że Pani blog potrafi wesprzeć inne osoby że nie czują się z tym same😀

TaoKwin
TaoKwin
2 lat temu

Mnie pełnią księżyca uspokaja, zachwyca, czuje się przy niej dobrze, jednak gdy jest nów i nigdzie go nie widzę albo jest zachmurzone niebo w nocy, to mam jakieś takie dziwne uczucie, które nie jest jakoś wyjątkowo silne, ale chciałabym się go pozbyć. Moim zdaniem to uczucie wynika z tego, że nie widzę księżyca.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x