Nerwica i dziurawiec
Praktyczne rady

Dziurawiec w stanach nerwicowych

Dziurawiec w leczeniu nerwicy

Jeśli rozważasz stosowanie ziół w leczeniu nerwicy, to warto zainteresować się preparatami z dziurawca. Istnieje wiele źródeł, które potwierdzają, że dziurawiec w leczeniu nerwicy może być bardzo skuteczny. Jednak tak, jak w przypadku każdego zioła, zanim sięgniemy po dziurawiec, powinniśmy sprawdzić, czy w naszym wypadku nie ma żadnych przeciwwskazań.

Cytuję za profesorem Ożarowskim: “Ze względu na działanie uspokajające stosuje się przetwory z dziurawca w wyczerpaniu nerwowym, niepokoju, zaburzeniach równowagi nerwowej, u dzieci w moczeniu nocnym, lęku nocnym i stanach nerwicowych.” (A. Ożarowski, W. Jaroniewski “Rośliny lecznicze”)

Natomiast dr Amen, amerykański neurolog kliniczny i psychiatra uznaje dziurawiec za swój ulubiony naturalny środek przeciwdepresyjny. Dziurawiec zwiększa bowiem dostępność serotoniny w mózgu.

Hipercyna

Jeśli zdecydujesz się stosować jakiś preparat z tej rośliny, to zwróć uwagę na zawartość hiperycyny, gdyż to właśnie  ona jest uważana za czynny składnik zioła.

Ponieważ dziurawiec może zwiększać wrażliwość na oparzenia słoneczne, dlatego trzeba zadbać o dodatkową ochronę przed słońcem. Pomimo że dziurawiec jest naturalnym środkiem przeciwdepresyjnym, który oddziałuje na mózg jak łagodna postać Prozacu (przytaczam za doktorem Amenem), to może hamować skuteczne działanie innych leków. Dlatego należy ewentualnie skonsultować to z lekarzem.

Ja osobiście przez pewien okres czasu stosowałam tabletki z wyciągiem z ziela dziurawca i uważam, że były skuteczne. To były jedyne tabletki, jakich używałam. Piłam też różne herbaty ziołowe, ale żadnych mocniejszych leków nie brałam. Jeśli nie masz przeciwwskazań, to rozważ, czy możesz spróbować i zobaczyć, czy Tobie pomoże. Dziurawiec w leczeniu nerwicy, moim zdaniem, może przynieść pozytywne efekty.

Oczywiście, tak jak wspomniałam na początku,  poczytaj sobie najpierw o samym dziurawcu i wtedy możesz podjąć decyzję.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x