Dorosłe Dzieci Alkoholików i nerwica
Książki pozostałe

DDA a nerwica

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA)

Czy wiesz, co to znaczy DDA? Ten skrót oznacza Dorosłe Dzieci Alkoholików.

Ja nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje, dopóki nie zaczęłam interesować się zaburzeniami lękowymi i przyczynami nerwicy. Pisałam już wcześniej, prezentując książki A.Miller, że koszmary z dzieciństwa mogą mieć wpływ na nasze teraźniejsze życie.

 

Alice Miller książki
Dzieciństwo a nerwica

 

Wiem z komentarzy na Instagramie, że są osoby, które uważają, że pewne trudne rozdziały należy zamknąć i nie wracać do nich, by nie rozdrapywać starych ran. Ponieważ ja nie miałam wsparcia terapeuty, to eksperymentowałam na sobie sama i kiedy odkryłam przypadkiem, że jestem DDA, postanowiłam zmierzyć się z tym demonem. U mnie w domu był i alkohol, i przemoc.

Zawsze to ukrywałam, bo się tego bardzo wstydziłam. W każdym razie, kiedy pozwoliłam sobie wypłakać swoje emocje, że byłam takim naprawdę skrzywdzonym, biednym dzieckiem, kiedy sama siebie utuliłam z żalu, wtedy poczułam dużą ulgę. Wcale nie odczułam tego, jako rozdrapywania ran.

Pewnego dnia, po lekturze różnych książek (w tym o wewnętrznym dziecku) po prostu położyłam się w łóżku, wyobraziłam sobie tamtą małą dziewczynkę i poczułam tak wielki smutek, że łzy same zaczęły spływać po mojej twarzy, a potem ten niemy płacz przerodził się w szloch. A ja płakałam i chciałam żeby to trwało jak najdłużej, żeby w ten sposób zamknąć tamte drzwi. I udało się! Dla mnie to już naprawdę czas przeszły. Czuję się całkowicie wolna od tych demonów przeszłości.

Jeśli Ty też jesteś DDA, to zastanów się, czy może to negatywnie wpływać na Twoje bieżące życie. Rozważ także, czy mogłaby Ci pomóc terapia dla DDA. Niestety nie każdy ma do niej dostęp, dlatego warto skorzystać z książek, które zajmują się problemem Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Książki dla DDA

Jak widzisz na zdjęciu powyżej, o DDA wydano różne książki. Wcale nie musisz czytać akurat tych, które ja prezentuję. Być może nawet w internecie znajdziesz potrzebne informacje, które przybliżą Ci problemy, z jakim musza się mierzyć Dorosłe Dzieci Alkoholików.

Ważne jest, żebyś się zastanowił, JAKIE wydarzenia z przeszłości, mogą rujnować Twoją teraźniejszość. I czy można z tym coś zrobić. Jednym z takich wydarzeń, które mogą mieć wpływ na naszą nerwicę, jest alkoholizm rodziców. Nie każdy ma tego świadomość. Jeśli problem DDA dotyczy także Ciebie, zajmij się nim.

 

Autoportret DDA
Dorosłe Dzieci Alkoholików – autoportret

 

Analizując wpływ alkoholu na rozwój nerwicy czy zaburzeń lękowych należy także zastanowić się, czy nie jesteśmy współuzależnieni. To oddzielny temat, ale jego ignorowanie wpływa na pogłębianie naszej choroby.

 

Koniec współuzależnienia
Koniec współuzależnienia – Melody Beattie

 

Jak widzisz, gdzie się nie obrócimy, jest co robić. Taka praca nad sobą, to chyba zajęcie na całe życie. Może znajdziesz na nią czas pomiędzy innymi zajęciami.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
10 miesięcy temu

Dzień dobry. Chciałam Pani po prostu podziękować za tego bloga! Jestem na początku drogi z nerwicą (stwierdzony GAD, także jestem DDA) , a Pani wpisy dały mi nadzieję na lepsze jutro i siłę do dalszej “walki”. Pozdrawiam!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x