Autoportret DDA
Książki pozostałe

DDA Autoportret

Co to znaczy DDA?

DDA jest skrótem i oznacza Dorosłe Dzieci Alkoholików. Bardzo często osoby, które mają jakieś objawy nerwicowe, wychowały się w domach, w których alkohol był codziennością.

DDA Autoportret” to zbiór anonimowych relacji Dorosłych Dzieci Alkoholików. Kilkanaście osób pod pseudonimami opowiada o swoim dzieciństwie w rodzinach z problemem alkoholowym. O tym, jak to wpłynęło na ich brak poczucia własnej wartości, na problemy z samoakceptacją, z dokonywaniem wyborów, na nieumiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji (zwłaszcza intymnych), na potrzebę kontroli, na lęk przed zmianami, na poczucie winy. A także na wiele innych rzeczy, które sprawiają, że życie, zamiast nas cieszyć, jest źródłem cierpienia.

Każda z tych osób przeszła terapię dla DDA i wszystkie wspomnienia pisane są już po zakończeniu terapii. Mamy tu zatem także ocenę, jaki ona miała wpływ na dalsze życie każdego z autorów tych krótkich relacji.

Czy jesteś DDA?

O tym, że coś takiego jak DDA w ogóle istnieje, dowiedziałam się przypadkiem. Opowiem o tym innym razem.

Natomiast po przeczytaniu książki ” DDA Autoportret”, nurtuje mnie myśl, czy ludzie zbyt łatwo się nie poddają? Jeśli ich życie w miarę się ustabilizuje, to godzą się na nie, nie walcząc o to, by było lepsze. Bo już jest i tak lepsze, niż było wcześniej. Nie biorą pod uwagę terapii, bo jest poprawa. Ale ona często oznacza tylko egzystencję. A gdzie radość życia? Żyjemy tak, jakbyśmy cały czas jedli w samotności kanapki z serem i cieszyli się, że czasem są posmarowane masłem. A gdzie wykwintne obiady? Romantyczne kolacje? Wspólne biesiadowanie? Czy w życiu chodzi tylko o zaspokojenie głodu, czy może jednak o jakieś doznania kulinarne?

 

Dorosłe Dzieci Alkoholików i nerwica
DDA a nerwica – książki

 

Skoro mamy kubki smakowe, to pewnie chodzi o coś więcej, niż tylko ser. Więc jeśli masz nerwicę, ale się zastanawiasz, czy pójść na terapię dla DDA, to nie wahaj się dłużej, tylko idź.

Po lekturze tej książki myślę, że warto. Życie wtedy nabierze smaku.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x