Blog o zdrowiu
Luźne rozważania

Nerwica

Nerwica i blog o zdrowiu psychicznym

Nerwica towarzyszyła mi przez wiele lat i udało mi się ją dosyć dobrze poznać. Dlatego postanowiłam pisać o niej blog.

Blog jest przede wszystkim o zdrowiu psychicznym i o higienie psychicznej. Chciałabym tutaj dzielić się i wymieniać z innymi osobami naturalnymi sposobami na wyleczenie nerwicy, uporanie się z lękiem, redukowanie stresu czy poprawę samopoczucia. 

Przez wiele lat chorowałam na zaburzenia lękowe uogólnione z atakami paniki i na agorafobię. Początkowo nawet nie wiedziałam, że jestem chora. Myślałam, że jestem po prostu jakaś “inna”. “Dziwna”.

Dopiero jak zaczęłam mieć ataki paniki i lekarka powiedziała, że to nerwica, zrozumiałam, że muszę coś z tym zrobić. Dzięki pracy nad sobą i powolnej zmianie schematów myślowych udało mi się bez leków, ale przy wsparciu ziół, odzyskać równowagę psychiczną. Oczywiście korzystałam przy tym z porad psychoterapeutów, które znajdowałam w różnych książkach. Bardziej szczegółowo omawiam je tutaj.

Od kilku lat nie mam już objawów lęku panicznego. Uważam, że jestem zdrowa. Oczywiście nadal się denerwuję i stresuję. Ale pracuję nad tym. Teraz wiem, jak to robić. Nerwica nauczyła mnie inaczej patrzeć na pewne sprawy.

Przebieg mojej choroby

Nerwica na Instagramie

W czerwcu 2017 roku założyłam profil na Instagramie. Opisuję tam swoją chorobę i sposoby leczenia nerwicy. Postanowiłam zacząć również prowadzić ten blog o zdrowiu psychicznym, który być może ułatwi innym wyjście z nerwicy. A przynajmniej da nadzieję, że to jest możliwe. To dobry początek. 

Nerwica Instagram
Moje konto o nerwicy na Instagramie

Przez ten czas poznałam bardzo wiele osób, które zmagają się z tym samym problemem, co ja kiedyś. Często są bezradne i przerażone, bo nerwica niszczy im życie. Udało nam się wspólnie stworzyć swego rodzaju grupę wsparcia.

Niestety, Instagram ma dość ograniczoną widoczność starszych postów. Nie można ich również grupować na kategorie. Dlatego nowi obserwujący często nie odnajdują wpisów, które mogłyby im pewne rzeczy wyjaśnić. Poza tym jest tam ograniczona liczba znaków. To powoduje, że niektóre tematy nie mogą być bardziej szczegółowo omówione.

Wsparcie dla osób z nerwicą

Chciałabym stworzyć miejsce, gdzie osoby, które chorują na zaburzenia lękowe uogólnione czy inne choroby na tle nerwowym, znajdą proste wskazówki, jak mogą poprawić swoje zdrowie psychiczne i samemu sobie pomóc. A także, gdzie znajdą zrozumienie i najzwyklejsze w świecie wsparcie psychiczne.

Często, kiedy słyszymy diagnozę “nerwica”, nie wiemy, od czego zacząć. Nie wierzymy, że to minie. A nerwica mija. W internecie jest coraz więcej osób, które dzielą się radami, jak wygrać z nerwicą. Warto korzystać z ich porad.

Co to jest nerwica?

Oczywiście termin “nerwica” jest terminem umownym i od pewnego czasu potocznym. Obejmuje bardzo wiele zaburzeń, które mają podłoże psychiczne. Ale nawet, jeśli każde z nich ma swoją fachową nazwę, to wiele osób nadal używa określenia nerwica. Z moich obserwacji wynika, że także lekarze i terapeuci posługują się tym słowem, bo jest ono dla wszystkich zrozumiałe.

Oczywiście warto wiedzieć, co “nerwica’ znaczy w Twoim konkretnym przypadku. Bo wtedy lepiej poznasz swoją chorobę i sposoby na jej pokonanie. Ale wiele porad jest uniwersalnych. Dlatego każda informacja, jak leczyć nerwicę, może Ci się przydać.

Nerwica jest chorobą, która może przybierać różne oblicza. Każdy chory może mieć nieco inne objawy. Nie każdy zgadza się z diagnozą. Dlatego czasem tak trudno wyleczyć nerwicę.

Jak żyć długo i w zdrowiu?

Ponieważ wiem, że zdrowie naprawdę jest najważniejsze, interesuje mnie także to, w jaki sposób mogę je jak najdłużej zachować. Dlatego w przyszłości zapewne nie tylko nerwica będzie tematem mojego bloga. Pomimo że będzie to przede wszystkim blog o zdrowiu psychicznym, to mam też zamiar pisać o naturalnych metodach leczenia i o tzw. higienie psychicznej. A także o wszystkich innych rzeczach, które są z tym związane.

Chciałabym, żeby tematem przewodnim mojego bloga była więc nie tylko nerwica, ale ogólnie CZŁOWIEK i jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Mam nadzieję, że wpisy zainteresują także osoby, które nie mają nerwicy, ale chciałyby poznać zakamarki ludzkiej psychiki. 

Blog w odległej przyszłości być może nie będzie kopią Instagrama, chociaż wiele wpisów, zwłaszcza tych początkowych, będzie opartych właśnie o te, które na nim umieściłam. Myślę, że tutaj będą bardziej czytelne, bo chciałabym je odpowiednio pogrupować. Poza tym tutaj nie muszę dzielić poszczególnych tematów na krótkie wpisy, bo mam tu dużo więcej miejsca do dyspozycji. Mam nadzieję, że to  też będzie miało pozytywne efekty dla czytających. 

Serdecznie witam wszystkie osoby, które tu zajrzą i zapraszam do kolejnych odwiedzin.

Kolejny artykuł

Uczę się żyć świadomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.