Bajki terapeutyczne

Bajka skorupa żółwia

Przypowieści terapeutyczne, w tym przytoczona poniżej bajka “Skorupa żółwia”, były ważnym elementem mojego dochodzenia do zdrowia i pomogły mi wyleczyć nerwicę. Dlaczego? Ponieważ zmieniły mój sposób postrzegania świata.

Bajki terapeutyczne są bardzo uniwersalne i bez zbędnych słów pokazują rzeczywistość w taki sposób, że często zadajemy sobie pytania, których wcześniej nigdy nie stawialiśmy. A to sprawia, że zaczynamy mieć wątpliwości. Zaburzenia lękowe wypaczają obraz naszego świata. Przypowieści pomagają go wyprostować.

Każda wątpliwość może podważyć te założenia, którymi karmi się nasza nerwica. Dzięki przypowieściom przestajemy tak bezrefleksyjnie wierzyć własnym myślom, zmieniamy tok rozumowania, wiele rzeczy przestaje nas przerażać, przerastać czy martwić. Zamiast problemów zaczynamy dostrzegać rozwiązania. A czasem nawet szanse czy nowe perspektywy. 

Taka przypowieść ma czasem większą moc ukojenia naszego bólu czy nerwów, niż niejeden terapeuta czy psycholog. 

Bajka ‘Skorupa żółwia”

Zhuangzi uchodził za człowieka bardzo mądrego. Pewnego więc dnia nad rzekę Pu, gdzie przebywał, przybyli dostojnicy z Chu. Poinformowali Zhuangzi, że król pragnie powierzyć mu wysokie stanowisko w swoim państwie.
– W głównej świątyni w Chu macie skorupę żółwia, używaną do wróżb – rzekł Zhuangzi. – Powiedzcie mi, co według was ten żółw by wolał: zginąć i mieć czczoną skorupę, czy żyć i taplać ogon w błocie?
– Chyba żyć i taplać ogon w błocie… – odpowiedzieli nieco zaskoczeni dostojnicy.
– No to możecie iść.  Ja też wolę taplać ogon w błocie! 

Bajki terapeutyczne dla dorosłych

Zachęcam Cię do czytania przypowieści terapeutycznych. Potraktuj je jak skuteczny lek na nerwicę bez żadnych skutków ubocznych. Dozuj go sobie małymi dawkami. Rozważaj przeczytane słowa i zmieniaj swój niekiedy autodestrukcyjny sposób postrzegania świata. Bo świat wcale nie jest taki zły. To tylko nerwica, jak lustro w gabinecie luster, często go wypacza w naszych oczach. 

Naucz się widzieć świat innymi oczyma. A wtedy łatwiej pokonasz zaburzenia nerwicowe i znów zaczniesz cieszyć się życiem!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o